Výměna oleje

Nákup ojetého auta a jeho provozní náklady, vše na co jste se báli zeptat a je důležité.

Každý z nás kupuje jednou auto poprvé a ne každý z nás autům rozumí, umí si je opravit nebo má dobré známé servisáky. A přesně tito lidé jsou defakto neinformovanou masou co dělá drahé nákupy bez základních informací, co obnáší nákup auta. Autobazary nejsou vždy tím pravým místem ani zárukou dobrých služeb, servis vás též často má spíše za úkol okrást než vám pomoci. Proto se hodí pár iformací o koupě ojetého vozu, o tom, jaké jsou reálné náklady na provoz auta a co znamená měnit olej, výměna oleje, druhy olejů, výměna pneumatik, na co jsou zimní kola a letní kola atd. Sám jsem s tím dost válčil, teď se snažím nějaké informace dát k dispozici ostatním.

Posted by admin on July 15, 2008

Výměna oleje

Výtejte na stránkách věnované pravidelné údržbě zejména ojetých vozů (dovezené auta, sale auta z druhé ruky a samozřejmě auta z bazaru). Každý z nás si dovede najít cenu nového či zánovního vozu, ale co již nikde příliš není vidět jsou reálné náklady na provoz auta. Nejde jen o výměnu oleje, havarijní pojištění nebo STK. Jedná se i o pravidelný servis a výměny všech kapalin, pneumatik a dalších drobností, bez kterých to zkrátka nelze.

Nechybí ani sekce věnovaná koupi ojetin, nač si dát pozor, doporučený postu při nákupu ojetého auta včetně vzorové kupní smlouvy a důležité informace například o nově chystaném šrotovném. A co, že zde vše naleznete?Nekupujeme přeci rohlíky a tak se vyplatí si něco málo na dané téma přečíst. Ja sám jsem dost informací marně hledal a proto je nyní dávám dohromady pro ostatní, aby si uštřili čas a námahu. Přidali jsme na stránku další videa a něco ohledně možnosti koupi auto na splátky. Novinka: připravuje se článek o pojistné události v zahraničí, aneb co s havárkou a na co si dát pozor a ještě jsem přidal něco na téma šrotovné. Výtejte na stránkách věnované pravidelné údržbě zejména ojetých vozů (dovezené auta, sale auta z druhé ruky a samozřejmě auta z bazaru). Každý z nás si dovede najít cenu nového či zánovního vozu, ale co již nikde příliš není vidět jsou reálné náklady na provoz auta. Nejde jen o výměnu oleje, havarijní pojištění nebo STK. Jedná se i o pravidelný servis a výměny všech kapalin, pneumatik a dalších drobností, bez kterých to zkrátka nelze.

Nechybí ani sekce věnovaná koupi ojetin, nač si dát pozor, doporučený postu při nákupu ojetého auta včetně vzorové kupní smlouvy a důležité informace například o nově chystaném šrotovném. A co, že zde vše naleznete?Nekupujeme přeci rohlíky a tak se vyplatí si něco málo na dané téma přečíst. Ja sám jsem dost informací marně hledal a proto je nyní dávám dohromady pro ostatní, aby si uštřili čas a námahu. Přidali jsme na stránku další videa a něco ohledně možnosti koupi auto na splátky. Novinka: připravuje se článek o pojistné události v zahraničí, aneb co s havárkou a na co si dát pozor a ještě jsem přidal něco na téma šrotovné.

Výměna oleje

Výmena oleje patří mezi nejběžnější provozní údržbu automobilu. Velmi často se řeší, gerontologist jaké by se měli používat oleje. Tato sekce je věnovaná následujícím tématum:

Kdy a jak často měnit Olej

V první řadě si musíme rozmyslet, jakým způsobem budeme provozovat auto. Požadujeme co nejvyšší výkon a nebo jezdíme je do práce a zpět? Pokud provozujeme auto jen v městském případně kombinovaném provozu, pak je zbytečné utrácet vysoké sumy za plně syntetické oleje. Plně postačí kvalitní minerální olej či polosyntetický olej.

Běžně výměna motorového oleje se provádí po ujetí 10 000 km až 15 000 km dle typu automobilu, nebo nejpozději po dvou letech. Proč? Olej ztrácí své vlastnosti i pokud vozidlo neprovozujeme. V případě zvýšeného namáhání motoru, například sportovní jízda, výměnnou lhůtu ještě zkrátíme.

Cena výměny oleje se zpravidla účtuje jako materiál (motorový olej) + 1h práce dle sazebníku. Potřebné množství oleje hodně výrobců aut příliš neuvádí, proto se používá mimotechnická pomůcka, která říká, že co válec motoru, to litr oleje. Neplatí to však pro všechny motory. Běžně tak stačí 4 litry oleje + 500,- za výměnu v neznačkovém servisu.

Zásady užívání motorových olejů

Jak známo, každý výrobce doporučuje některou značku oleje. Citroën doporučuje TOTAL, Ferrari zase SHELL a tak podobně. Jedná se však pouze o doporučení. To znamená, že při zachování specifikace a pokud kvalita odpovídá lze použít jakékoli jiný olej. Kritérium výběru může být i cena. Avšak kupodivu často jsou kvalitní značkové oleje levnější než neznačkové varianty.

Přechod mezi různými druhy olejů lze řešit následovně. Předpokládáme, že pri zakoupení vozu většinou není znám druh oleje ani počet najetých kilometrů s daným olejem (typicky bazar). Nebo si nejsme jisti pravdivostí údajů poskytnutých. Proto je vhodné olej co nejdříve vyměnit za motorový olej nový. Pokud chceme jako novou náplň minerální olej, stačí jen původní náplň nechat důkladně vytéct a o nic více se nestarat. Pokud však nevíme jaký druh oleje byl v původní náplni a máme zájem použít polosyntetický olej, pak je potřeba zjistit v jakém stavu je vnitřek motoru. Zde je několik možností, pokud je zakarbonovaný, lze výměnu provézt pouze po použití vyplachovacího oleje nebo speciálního přípravku pro vyčištění motoru (Wynn’s Oil System Cleaner nebo Wynn’s Motor Cleaner). Polosyntetické a syntetické oleje mají vysokou schopnost rozpouštět veškeré úsady a pokud byl motor dlouhodobě provozován na méně kvalitní olej nebo nekvalitní olej, pak dojde v krátké době k rozpuštění úsad a hrozí pak ucpání nejen olejového filtru či mazacích kanálů, ale i k možnému zadření motoru! Je proto lepší při první výměně použít kvalitní minerální olej, potom teprve polosyntetiku a u té zkrátit první výměnnou lhůtu alespoň o 1/3.

Důležité upozornění na závěr: OLEJE S RŮZNOU SPECIFIKACÍ ZE ZÁSADY NEMÍCHEJTE, V PŘÍPADĚ NEJISTOTY POUŽIJTE OLEJ PROPLACHOVÝ!!Jaký je tvůj názor? Napiš ho sem!